OSTATNÍ ČLÁNKY

Ostatní články

Od zkušební sady po komplexní condition monitoring krok za krokem

Víte, že potřebujete začít sbírat průmyslová data, ale nemáte na to v rozpočtu dost peněz? A ty nedostanete, dokud neukážete, co to přinese? Víme, jak tenhle začarovaný kruh přetnout. Přečtěte si, jak nevyhazovat zbytečně peníze a přibližovat se condition monitoringu krok po kroku.

Nejtěžší je začít

Tohle zná nejspíš většina z vás. Potřebujete optimalizovat výrobu nebo údržbu, už jste udělali spoustu preventivních kroků s dílčími úspěchy. Pro ty další potřebujete technologická a výrobní data, bez nich se nehnete. Na jejich komplexní sběr ale nedostanete dost peněz, dokud nedokážete, co to přinese. A to nevíte, dokud nezačnete sbírat data.

blog post obr5

V podobné situaci se zastaví nejedna firma, která sice ví, že digitalizovat potřebuje, ale obává se riskantní investice. Přitom náklady nemusí být vůbec závratné, abyste získali první živá data.

Metoda rybí kosti aneb začněte pomalu

Jako vždy, když je před vámi větší sousto, je nutné ho nejdřív rozkrájet.

Ing. Michaela Velikovská, koordinátorka projektů FIOT ve FOXONu, vysvětluje, jak sběr dat se zákazníky zavádíme. „Doporučujeme začít s malým řešením, v rámci kterého sbíráte jen několik hodnot. Zjistíte totiž, která data opravdu nejvíc potřebujete (stanovíte si priority) a ověříte si, jaký přínos pro vás získané hodnoty mají.

blog post obr3

Takové dílčí řešení musí být jednoduché a co nejvíc modulární. Díky tomu můžete nasazení měnit, rozšiřovat a přesouvat. Zaměstnanci budou brzy soběstační při instalaci jednotlivých prvků a rychle se naučí se systémem pracovat.“

Jak si to představit? Může to třeba znamenat několik teplotních čidel na klíčových místech, komunikujících bezdrátově s IoT bránou. Ta data shromažďuje a poskytuje např. pro vizualizaci.

Teprve když se naučíte pracovat s jednoduchým systémem a vidíte reálná data s jasnými výsledky, můžete projekt postupně rozšiřovat na víc míst i více různých sledovaných veličin. Touto cestou lze vybudovat sofistikovanější a robustnější systém sběru a vyhodnocení dat vrostlý do firemních procesů.

blog post obr4

Jak na sběr dat krok za krokem

1) První senzory a brána

Kudy do toho? Abychom vám první krok co nejvíc usnadnili, vyvinuli jsme vlastní víceúčelové senzory a vytvořili z nich startovací sadu pro bezdrátový monitoring FIOT Starter Kit. Jsou v ní dva senzory a jedna brána s vlastním vizualizačním webserverem, takže pořizovací náklady jsou nízké, ale vy si můžete vyzkoušet hlídat kvalitu napájecího napětí, teplotu nebo jinou veličinu velmi rychle a snadno.

blog post obr8

S touto „sadou na zkoušku“ se naučíte senzory nainstalovat, sbírat z nich přes bránu hodnoty a sledovat je ve webovém rozhraní nebo v mobilní aplikaci.

blog post obr7

2) Hardware a software rozšiřování

Zaujalo vás to a chcete svůj provoz pokrýt plošněji? K FIOT Starter Kit můžete dokoupit další senzory, abyste měli hodnoty z více různých míst a mohli je např. porovnávat. Nebo si pořiďte svorkovnice, ty nainstalujte na DIN lišty a senzor namontujte vždy tam, kde zrovna potřebujete. Díky tomu můžete FIOT Starter Kit používat nejen k permanentnímu monitoringu, ale také pro dočasnou diagnostiku. Dokoupit se dá i další gateway, abyste pokryli např. další halu nebo vzdálenější místo.

blog post obr2

Systém bezdrátového monitoringu lze rozšířit i na SW úrovni. Přes protokol Modbus TCP lze FIOT Starter Kit propojit s ODBC databází. Vizualizační systém Grafana, jehož provoz je zdarma a platí se pouze jeho nastavení a oživení, vám umožní jak přehlednější zobrazení dat, tak i sledování historických dat a jejich trendů v čase.

3) Komplexní projekt s návazností na nadřazené aplikace

Pro menší provozy vám takové řešení může dlouho dobře sloužit. Ale co když budete potřebovat pokrýt víc hal, víc veličin, víc funkcí? Napojit ho do nadřazeného systému, který už požíváte napříč firmou?

Až přijde ta chvíle, připravíme pro vás vlastní FIOT – projekt komplexního condition monitoringu tak, aby vyhovoval vašim potřebám. Začleníme do něj FIOT zařízení, která jste už zakoupili v minulosti, a připravíme sjednocující software jak pro zobrazování dat, tak pro jejich zpracování pro další aplikace.

Pak už nebude condition monitoring a internet věcí ve vašem provozu vzdálenou vizí do budoucna, ale každodenní praxí výrobních operátorů a údržby.

Související produkty

Novinky
z naší firmy

Stačí 2 e-maily měsíčně a neunikne vám nic podstatného. 
Přihlaste se a každou druhou středu čtěte přímo ve své poště.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Vždy ctíme Zásady zpracován osobních údajů.

Společnost FOXON je držitelem certifikátu ISO 9001:2015

Sledujte nás i na sociálních sítích.

Made by FOXON s.r.o. © 2020

Rychlý dotaz


Typ vašeho dotazu