OSTATNÍ ČLÁNKY

Ostatní články

(Přiz)působivá vzdálená správa & sběr dat v jednom

Vzdálená správa průmyslových zařízení má řadu nesporných výhod. Zkracuje dobu, která je potřeba pro přeprogramování nebo opravu v případě poruchy. Nevyžaduje technikovu přítomnost přímo u stroje – z počítače nebo tabletu může zařízení spravovat, ať je ve vedlejší hale nebo na druhé straně Evropy. To vše má samozřejmě příjemné ekonomické dopady. Vzdálená správa ale pořád vzbuzuje nedůvěru a obavy, především ohledně bezpečnosti dat a spolehlivosti připojení.

Jak routery pro vzdálenou správu fungují?

Produkty značky Ewon (od společnosti HMS) jsou obecně řečeno routery určené do průmyslového prostředí. Jsou připojeny k internetu a přes zabezpečený VPN tunel umožňují vzdáleně spravovat zařízení, která jsou s Ewonem propojena (PLC, PC, IP kamery atd.). Jednotlivé typy routerů se liší hlavně počtem LAN portů, slotů pro rozšiřující karty i tím, co všechno umí.

svet

Ewon Flexy 205 – malý, ale šikovný

flexy 205 opc ua readyNedávno se rodina Ewon rozrostla o nový, kompaktní kousek Ewon Flexy 205 se 4  LAN/WAN porty a dvěma sloty pro rozšiřující karty. Slovo Flexy v názvu znamená, že se dokáže přizpůsobit požadavkům zákazníka pro maximální využití celé sestavy.

Umí toho opravdu hodně, třeba:

 • umožňuje vzdálenou správu přes VPN službu Talk2M,
 • sbírá a ukládá data do své paměti i na server FTP (je možné je zpětně načíst),
 • podporuje HTML5, takže si jeho vizualizaci zobrazíte přes svůj prohlížeč i v tabletu či chytrém telefonu,
 • můžete do něj připojit kartu, kterou zrovna potřebujete (WAN, WiFi, sériové porty apod.),
 • rozumí komunikačnímu protokolu OPC,
 • umožňuje správu alarmů – tedy zasílání notifikací na e-mail nebo přes SMS,
 • obsahuje vlastní programovací jazyk, takže si ho můžete upravit podle svých požadavků.

Právě ta skutečnost, že může Ewon Flexy 205 sloužit ke vzdálené správě i sběru dat, z něj dělá perfektní produkt pro efektivní modernizaci provozu, i když máte starší stroje.

Je připojení bezpečné?

Propojení vašeho počítače nebo tabletu s routerem funguje přes službu Talk2M. To je cloudová služba, která využívá VPN připojení (konkrétně používá protokoly Open SSL a Open VPN Version 2). Spolehlivost a bezpečnost takového připojení je zajištěna hned několika způsoby.

Security graphic 2019

 1. Každý Ewon na vašem stroji je připojen k serveru služby Talk2M. Specifický ověřovací mechanismus zajišťuje, aby každý Ewon komunikoval pouze se serverem, který sdílí společný klíč. Podobný mechanismus zaručuje, aby každý uživatel komunikoval pouze s jedním Ewonem. Veškerá datová výměna provedená mezi serverem Talk2M a internetem je šifrovaná, proto data zůstávají chráněna.
 2. Tunely Talk2M jsou zaváděny jednotlivými Ewony a využívají se pouze pro odchozí spojení. Nedochází k zavádění žádných příchozích spojení (jinými slovy, server Talk2M nezahajuje tunely). Z tohoto důvodu není nutno ve firemním firewallu nastavovat porty pro příchozí komunikaci.
 3. Cloud také využívá tzv. vrstvený bezpečnostní přístup a dvoufázové ověřování.

Jak musíte být vybavení, aby to fungovalo?

Služba Talk2M je vytvořena tak, aby vyžadovala co nejmenší reakci uživatele. Potřebujete pouze jednotku Ewon a přístup na internet přes svou LAN síť, WiFi síť anebo vestavěný modem (GPRS/EDGE/3G/4G). 

Pokud používáte LAN síť, měla by uživatelům umožňovat přístup na internet z jejich vlastní sítě. Služba Talk2M se pokouší používat již uvolněné porty, kterými jsou obvykle port HTTP (80) a související port HTTPS (443).

Flexy205 2019 2

A co software?

NUAGE TALK2M neutreCo se týče softwaru, nevyžaduje vzdálená správa pomocí Talk2M nic složitého. Vše funguje na běžných operačních systémech Windows. Součástí vašeho zakoupeného balíčku Ewon je bezplatný software eCatcher, který službu Talk2M Free+ využívá zdarma. V něm si zřídíte účet pro vaši organizaci, a v rámci toho potom nastavíte uživatelské účty pro jednotlivé techniky.

Talk2M Free+ nebo Talk2M Pro?

Vedle bezplatné verze Talk2M Free+ ještě existuje vyšší, placená verze Talk2M Pro. Bezplatná verze je zcela plnohodnotná a mnoho uživatelů Ewonů po celém světě si s ní vystačí. Pokud ale máte větší tým techniků, který bude vzdálenou správu používat, vyplatí se zaplatit Talk2M Pro. Hlavní výhody?

 • Měsíční objem přenesených dat vám rázem poskočí z 1 GB až na 6 GB.
 • Do eCatcheru se může najednou připojit více uživatelů (v neplacené verzi vždy jen jeden v daném čase).
 • Můžete jednotlivým uživatelům dávat různé druhy oprávnění práce s účtem.

Ať už zvolíte jakýkoli Ewon a bezplatnou nebo placenou verzi služby Talk2M, můžete si být jisti spolehlivým a bezpečným vzdáleným připojením ke svým průmyslovým zařízením.

Související produkty

Novinky
z naší firmy

Stačí 2 e-maily měsíčně a neunikne vám nic podstatného. 
Přihlaste se a každou druhou středu čtěte přímo ve své poště.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Vždy ctíme Zásady zpracován osobních údajů.

Společnost FOXON je držitelem certifikátu ISO 9001:2015

Sledujte nás i na sociálních sítích.

Made by FOXON s.r.o. © 2019

Rychlý dotaz


Typ vašeho dotazu