OSTATNÍ ČLÁNKY

Ostatní články

5 věcí, bez kterých digitální transformaci nenastartujete

Digitální transformace firmy nemůže být projektem několika nadšenců, s omezeným rozpočtem a deadlinem do konce roku. Je to proces, který promění chápání vašeho businessu a fungování celé firmy.

Co se stane, když se do toho pustíte, ale bude vám chybět součinnost kolegů nebo kvalitní analýza dat? Pojďte se podívat na 5 oblastí, bez kterých se podle našich FOXON zkušeností úspěšná digitální transformace neobejde.

blog tabulka 5el

 

blog obr1 n

Přijměte nové myšlení a strategii

Při plánování digitální transformace je klíčové mít jasnou strategii a vědět, kam se firma chce posunout. Tato strategie by měla být v souladu s vizemi, cíli a plány firmy. I když novou strategii připraví management, měl by pro změnu myšlení dokázat získat i zbytek firmy.

Pokud firma nemá jasnou vizi a strategii digitální transformace, budou pokusy o transformaci jen krátkodobým trendem. Není to plnohodnotná transformace, ale pouhá digitalizace, a to rozhodně není totéž. Mrháte tak potenciálem, časem i prostředky, ale výraznou změnu to nepřinese.

blog obr2

Zapojte zaměstnance a zákazníky

Další krokem je pak vtáhnout do procesu transformace zaměstnance na všech úrovních. Vysvětlit jim, proč transformaci děláte. Přesvědčit je, jak to pomůže firmě, efektivitě, výkonu, konkurenceschopnosti i jim samotným. A nezapomeňte to vysvětlovat i zákazníkům, i oni by měli vědět, co jim změna přinese dobrého, a nemít z ní zbytečné obavy.

Lidé, kteří nepochopí význam změny a jednotlivých jejích kroků, jí budou vzdorovat a proces digitální transformace výrazně brzdit nebo zcela blokovat.

 

blog obr3

Vytvořte ve firmě kulturu inovací

Pustit se do digitální transformace neznamená nasazení konkrétních nástrojů, ale nový mindset, inovativní přístup ke všem procesům napříč celou firmou. Výroba, marketing, logistika, obchod i HR by měli hledat vlastní způsoby digitální transformace. Zkoušejte nové věci, nechte své zaměstnance experimentovat a nebojte se chyb. A dejte jim na to peníze, bez nich je opravdový posun nereálný.

Pokud firma neinvestuje do vývoje, zkoušení nových technologií a neumí se vyrovnat s případnými neúspěchy, budou prvky digitální transformace pouze záchvěvy bez dlouhodobého přínosu.

 

blog obr4

Investujte do technologií

Pokud na ně máte peníze, pořízení vhodných technologií je na digitální transformaci paradoxně to nejjednodušší. Nešetřete na nich. Při jejich výběru myslete do budoucna, hlavně na to, aby vás brzy nezačaly omezovat.

Bez nasazení moderních technologií budete o transformaci jen mluvit, ale nikam se neposunete. Když totiž přesvědčíte své lidi, aby přicházeli s inovacemi, ale pak jim nedáte finance na pořízení vhodných nástrojů, způsobíte ve firmě vlnu frustrace.

A nezapomínejte, že současná mladá generace už s technologiemi vyrůstá a je zvyklá s nimi řešit svoje problémy. Stejně budou chtít fungovat i v práci. Připravte takovou firmu, ve které budou chtít pracovat.

 

blog obr5

Data, data, data… sbírejte a vyhodnocujte

Často ve FOXONu zdůrazňujeme, že podstatou digitální transformace firmy je sběr dat a jejich vyhodnocování. Analýza totiž mění data na informace užitečné pro vaše lepší a rychlejší manažerská rozhodnutí. Díky těmto informacím víte, co se ve firmě děje a jakou to má příčinu, a to téměř v reálném čase.

Pokud data a jejich interpretace nesledujete, digitální transformace vás nikam neposune a jako firma budete stagnovat. Investovaný čas a prostředky přijdou nazmar.

Kde hledat další informace?

Chcete o digitální transformaci ve výrobě vědět víc? Sledujte FOXON, třeba na blogu nebo LinkedInu, a odebírejte náš newsletter. Už brzy na tohle téma zveřejníme další obsah.

A jestli se do digitální transformace chcete už pustit, ale hodil by se vám průvodce a partner v podobě integrátora, nebo třeba jen rada do začátku, domluvte si konzultaci přímo s majitelem FOXONu Jaromírem Peterkou.

Novinky
z naší firmy

Stačí 2 e-maily měsíčně a neunikne vám nic podstatného. 
Přihlaste se a každou druhou středu čtěte přímo ve své poště.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Vždy ctíme Zásady zpracován osobních údajů.

Rychlý dotaz


Typ vašeho dotazuSpolečnost FOXON je držitelem certifikátu ISO 9001:2015

Sledujte nás i na sociálních sítích.

Made by FOXON s.r.o. © 2022