PŘÍPADOVÉ STUDIE

Případové studie

Rádiové komunikaci mezi PLC odzvonilo. Vítězí spolehlivější řešení

Společnost Holcim Česko se potýkala, podobně jako další naši zákazníci, s nespolehlivostí rádiové komunikace vzdálených PLC. Firma při hledání jiného řešení oslovila i FOXON. Naše elegantní využití průmyslových routerů přineslo zákazníkovi také další výhody.

Přenos dat mezi řídicími jednotkami zajišťuje v mnoha firmách s rozsáhlým průmyslovým areálem rádiová komunikace. Tak to bylo i v případě několika našich zákazníků. Stačila změna počasí, zaparkovaný kamion v dráze přenosu nebo poblíž postavené lešení a informace z jednotlivých zařízení přestaly proudit. Technici museli často objíždět místa fyzicky, odečítat data nebo u kriticky důležitých zařízení kontrolovat, zda vůbec fungují.

Společnost HOLCIM (Česko) se na nás obrátila s dotazem, zda umíme zajistit stabilní a spolehlivý přenos dat z řídicích jednotek čerpacích stanic jednotlivých jímek na několik kilometrů vzdálený velín? Umíme, například pomocí routerů Teltonika.

holcim obr6

Cementárna Holcim Česko je členem skupiny Holcim. Specializuje se na výrobu širokého spektra různých druhů balených a volně ložených cementů a také cementů se sníženou uhlíkovou stopou ECO planet. Dalšími produkty jsou vápencové slíny určené pro odsiřování spalin nebo likvidaci ekologických zátěží.

S čím se zákazník potýkal

Velice důležitou součástí procesu výroby cementu je voda. S tím souvisí různá čerpadla, průtokoměry, snímače výšky vody v nádržích a další zařízení, jejichž funkčnost řídí PLC. Čtyři čerpací stanice ve vzdálenosti 2–4  km od dispečinku komunikovaly s hlavním PLC velmi nespolehlivě. S tím souvisely i výpadky přenosu dat do DA serveru pro OPC komunikaci. Technici se nemohli na přenos dat spolehnout a museli často vyjíždět k jednotlivým nádržím a kontrolovat stav osobně. Jejich standardní práce šla kvůli tomu často stranou.

Co jsme doporučili, jsme i zrealizovaliTeltonika pripadova studie small

  • Ke všem PLC jsme nainstalovali 4G routery Teltonika datově komunikující s routerem instalovaným na velíně přes SIM karty zákazníka.
  • Aktualizovali jsme software v řídicích PLC a provedli potřebné úpravy programu.
  • Vytvořili jsme VPN komunikační tunely pro zabezpečenou komunikaci, kde jsme přesně definovali, která zařízení spolu smí komunikovat.
  • Přizpůsobili jsme rychlosti odečítání dat reálným požadavkům provozu, aby se zbytečně nepřetěžovala síť.
  • Odpojili jsme do té doby využívaný DA server pro OPC komunikaci, který u rádiové komunikace zprostředkovával vyčítání dat z PLC. Nově již nebyl potřeba, protože software pro sběr dat KEPserverEX, který zákazník využívá, umí komunikovat s Teltonikou napřímo.
  • A to celé bylo hotové během několika dnů.

 holcim schema

Obecné ilustrační schéma

  A co na to zákazník?

  • Zásadní pozitivní změnou je spolehlivost a rychlost komunikace.
  • Samozřejmostí je obousměrnost komunikace, takže z velína je nyní možné data kdykoliv odečítat (aktuální protékající množství, poloha klapky), ale i zapisovat (sepnout čerpadlo, otevřít klapku).
  • Skvělou výhodou, kterou si zákazník chválí, je možnost úpravy programu ve vzdálených PLC přímo z velína.
  • Vizualizace dat, na kterou byl zákazník zvyklý a dobře se mu s ní pracovalo, zůstala po všech našich úpravách přesně dle přání zákazníka beze změny.

Technici již neztrácí čas objížděním stanic, manažeři si chválí nižší náklady a méně přesčasů kvůli řešení dřívějších výpadků komunikace. 

Změna způsobu vzdálené komunikace PLC stojí za to. Nechte si navrhnout řešení specificky pro váš provoz. Kontaktujte svého obchodníka nebo naše zkušené techniky na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

holcim obr1

Novinky
z naší firmy

Stačí 2 e-maily měsíčně a neunikne vám nic podstatného. 
Přihlaste se a každou druhou středu čtěte přímo ve své poště.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Vždy ctíme Zásady zpracován osobních údajů.

Rychlý dotaz


Typ vašeho dotazuSpolečnost FOXON je držitelem certifikátu ISO 9001:2015

Sledujte nás i na sociálních sítích.

Made by FOXON s.r.o. © 2022