RECENZE

Recenze

Tester pro sítě CANbus, CANopen, DeviceNet a SAE J1939

Diagnostický nástroj CAN-Bus Tester 2 pro testování a diagnostiku sítí. Plně profesionální zařízení pro ty, kteří ví, co měřit a naměřit, navíc s velmi příjemným uživatelským rozhraním.

Samotný tester se skládá v podstatě ze dvou částí, hardware a software, přičemž jedno bez druhého řádně nefunguje, kromě offline prohlížení a vyhodnocení zaznamenaných hodnot. Vše včetně příslušenství je uloženo v praktickém kufru, který obsahuje i redukce pro sítě s různými konektory. Nástroj je produkt společnosti GEMAC.

 

 Diagnostický nástroj CAN-Bus Tester 2 pro testování a diagnostiku sítí, FOXON

 

Příslušenství je opravdu bohaté, pokud s CAN sítěmi běžně neděláte, funkce některých doplňků vám zůstane utajena. To ale není na překážku.

 

příslušenství CANbus Tester 2 

 

CAN-Bus Tester 2 je univerzální nástroj pro diagnostiku, analýzu, sledování, řešení problémů a servis na komunikačních sběrnicích CANbus, CANopen a DeviceNET. Pomáhá diagnostikovat typické problémy při provozu sítí CAN, jako jsou selhání uzlů, chyby v komunikaci nebo poškození kabeláže.

 

 univerzální nástroj pro diagnostiku, analýzu, sledování, řešení problémů a servisu na komunikačních sběrnicích CANbus, CANopen a DeviceNET

 

Napájecí konektor, USB port a signalizační LED z jedné strany, z druhé pak CANbus konektory pro připojení na síť.

 

 Napájecí konektor, USB port a signalizační LED, CANbus Tester 2

 

A pro krátké vyzkoušení ještě máme k dispozici CANbus síť s jednou master stanicí a třemi účastníky.

 

 CANbus síť s jednou master stanicí a třemi účastníky

 

K správné činnosti je nezbytný ještě měřicí software CAN-Bus Tester 2, momentálně ve verzi 4.7. Software podporuje operační systémy Microsoft Windows® XP, Microsoft Windows® Server 2003, Microsoft Windows® Vista (32 bit a 64 bit), Microsoft Windows® 7 (32 bit a 64 bit) a Microsoft Windows® 8.1 (32 bit a 64 bit). Tolik výrobce v manuálu.

 

měřicí software CAN-Bus Tester 2  

 

Toto jsou všechny možné CAN systémy, které jsou v software na výběr pro měření při spuštění nástroje. Jen pozor, pro některé konkrétní sběrnice jsou potřeba licence, jak uvidíme později. (Software změří a zaznamená sílu signálu na sběrnici, poškozenou kabeláž, konektory, připojené uzly na sběrnici, zobrazení chybových rámců v síti.)

 

výběr CAN systémů pro měření, diagnostika CAN 

 

Nezbytná podmínka jakékoliv práce s testerem je online připojení k samotnému testeru. Při instalaci se vložil do systému také ovladač pro USB port, a po připojení hardware systém přes tlačítko automaticky detekuje připojený tester a eventuální účastníky na síti. Funguje to ihned a bez potíží.

 

 online připojení k testeru CAN bus

 

Licence pro jednotlivá měření a záznamy se nahrávají do samotného testeru, proto ta nutnost propojení software a hardware.

 

Licence pro jednotlivá měření a záznamy se nahrávají do testeru 

 

Než začneme s jednotlivým měřením, vyzkoušíme si propojení kabeláže a jestli máme všude správně linku zakončenou. K tomu slouží tlačítko „Wiring test“. Jeho použití ale není pro náš test nezbytné.

 

diagnostika sítě CANbus 

 

Pokud je vše správně zapojeno, informují o tom také signalizační LED na samotném testeru.

 

LED signalizace funkčnosti 

 

Standardní měření napěťové úrovně linky na jednotlivých uzlech, samotné měření jede neustále online. Malý bargraf s údajem 11,6 % zobrazuje zatížení sítě.

 

 online měření napěťové úrovně linky na jednotlivých uzlech 

 

Naši čtyři účastníci plus tester. Jedná se jen o krátké vyzkoušení nástroje na zkušebním zapojení, ovšem výsledky v praxi na větších linkách budou podobné.

 

 vyzkoušení nástroje na zkušebním zapojení

 

Tohle je zajímavé měření, na konkrétní stanici opět úroveň a průběh signálu, mezní hodnoty a další údaje. Tady je potřeba již ale vědět, co měříme a jak to má vypadat. 

 

 úroveň a průběh signálu na stanici, diagnostika CAN, FOXON

 

Pro CANbus profesionály bude jistě užitečný i tento online výpis protokolu na sběrnici, nám ostatním ovšem tato data moc neřeknou.

 

 online výpis protokolu na sběrnici

 

Pokud dojde k rozpojení software a hardware, signalizuje tohle oranžová LED na testeru.

 

rozpojení software a hardware signalizuje oranžová LED  

 

Je toho samozřejmě ještě více. Na webu výrobce a také v manuálu jsou velmi detailně popsány všechny vlastnosti a hlavně jednotlivé měřící možnosti a jejich výsledky.

 

CAN Bus Tester 2, diagnostika CAN, FOXON, Liberec 

 

 

Autor: Jaroslav Blažek, blaja.cz

Související produkty

 

Novinky
z naší firmy

Stačí 2 e-maily měsíčně a neunikne vám nic podstatného. 
Přihlaste se a každou druhou středu čtěte přímo ve své poště.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Vždy ctíme Zásady zpracován osobních údajů.

Společnost FOXON je držitelem certifikátu ISO 9001:2018

Sledujte nás i na sociálních sítích.

Made by FOXON s.r.o. © 2019

Rychlý dotaz


Typ vašeho dotazu