RECENZE

Recenze

Druhá část velké eWON Flexy recenze: rozšiřovací modul vstupů a výstupů FLX3402

Z množství rozšiřujících modulů pron  eWON Flexy jsme vybrali pro ukázku vstupní a výstupní modul FLX3402, tedy rozšíření routeru o čtyři analogové vstupy, osm digitálních a dva výstupní reléové.

Tento modul 8DI-4AI-2DO můžeme vložit do kteréhokoliv slotu v základní jednotce eWON Flexy. Napoví i označení modulu FLX3402, tedy písmeno X. Červené DIP přepínače slouží ke konfiguraci analogů. Pro každý modul najdete na webu  výrobce samostatný pdf soubor s parametry, a hlavně návodem, co a jak. Například právě u těchto IO modulů je nezbytné přečtení manuálu, neboť potřebujeme znát hlavně syntaxi jednotlivých tagů, ale to uvidíme dále.

 

 rozšiřovací modul vstupů a výstupů k eWON Flexy

 

Vše jsme si opět připojili na naši sestavu a uvidíme, jak nám bude tahle jednotka fungovat. Je potřeba ihned ze začátku upozornit, že se nejedná o rozšiřující IO pro PLC, ale pro router eWON Flexy.

 

připojení modulu do routeru eWON

 

Na základní jednotce najdeme kromě napájení také dva digitální vstupy a výstupy, ovšem pro větší aplikace to může být málo, nehledě na absenci analogů pro připojení například snímačů teplot, polohy a podobně. Právě to nám elegantně umožní rozšiřující modul.

 

ukázka rozšiřujícího modulu

 

FLX3402 8DI-4AI-2DO máme ve třetím slotu základní jednotky. Všimněte si i grafického značení možných pozic na modulu v BU (základní jednotce).

 

grafické značení možných pozic na modulu v BU

 

Pro zapojení IO platí určitá pravidla, hlavně spojení nulových potenciálů, které jsou oddělené od vlastního napájení. Pokud nepropojíme společný nulový potenciál digitálních vstupů, nebudou tyto funkční. Stejné platí pro analogy.

 

spojení nulových potenciálů

 

Celou konfiguraci a nastavení musíme udělat v samotném eWON Flexy, buď přímým připojením na místě, nebo dálkově. To pak stačí kliknout na název routeru a jsme ve webovém serveru routeru.

 

konfigurace v eCatcher

 

Začíná přituhovat, vstupy a výstupy na eWON Flexy nefungují samostatně ihned jako u PLC, ale musí se konfigurovat přes IO server. Tento server je jiný pro diskrétní vstupy na eWON, jiný pro vstupy na připojením PLC a jiný pro další periferie. Server pro router není nutné na rozdíl od PLC nijak nastavovat.

 

konfigurace routeru přes IO server

 

Ale IO server pro připojené PLC S7-1200 je již něco jiného. Nejdůležitější je adresa PLC, zde záleží na typu připojení, při použití ethernetu ISOTCP následuje IP adresa a pozor, údaj TSAP, což je ten 03.01. Pro S7-1200 je to takto, 01 znamená slot PLC. Pro jiné nastavení nám spojení nefungovalo. Z uvedeného vyplývá, že v eWON Flexy nemáte možnost číst jen vstupy na fyzickém routeru, ale také z připojených PLC, a to nejen vstupy, ale téměř celou oblast.

 

IO server pro připojené PLC S7-1200

 

Podobně jako u HMI i zde potřebujeme po nastavení IO serveru definovat tagy, tedy odkud nebo s čím chceme pracovat. Protože původní server byl jen pro PLC S7-300/400, informace o časovačích a čítačích v S7-1200 není přes C a T dostupná. Museli bychom jít na to přes datové bloky jednotlivých prvků.

 

definování tagů

 

U každého tagu si můžeme uvolnit alarm. Nastavení typů alarmů je velmi široké a najdete je ve zvláštním menu.

 

možnost nastavení alarmů u jednotlivých tagů

 

Tohle je velmi důležitá tabulka „Tag Setup“ definovaných tagů se syntaxí IO adresy. Jak je vidět, kromě fyzického výstupu PLC S7-1200 můžeme dokonce definovat přístup i na periferii ET200S, která je připojena k S7-1200. Dále na IO základní jednotky a také na externí modul v základní jednotce eWON. Na výstup Q1ext jsme vyzkoušeli také alarm a pro výstupní byte QB0 na PLC máme uvolněn realtime graf.

 

tabulka definovaných tagů se syntaxí IO adresy

 

Už to jede online, u Q1ext tagu nám aktivita alarmu svítí a ikonka u QB0 informuje o možnosti mrknout na realtime graf.

 

Tag Setup

 

Digitální vstupy na rozšiřujícím modulu nemají samostatnou indikaci, ale aktivitu minimálně na jednom z nich signalizuje LED DI, stejně jako LED AI. Oba výstupy mají ale vlastní stavovou LED, zde indikuje sepnut výstup Relé 2.

 

indikace sepnutého výstupu Relé 2

 

Realtime graf pak vypadá takto.

 

realtime graf

 

Tak ještě ukázka alarmového hlášení, ovšem v definování alarmů máte možnost nastavit upozornění na alarm e-mailem, SMS, SNMP Trap anebo FTP. Pro každý alarm se vše dá nastavovat samostatně, takže možnosti jsou poté obrovské. O to ovšem u vzdálené správy jde.

 

ukázka alarmového hlášení 

 

Podívat se i můžete na názorné video:

 

Závěr druhé části recenze

Vzhledem k možnostem vložení různých druhů dalších modulů do základní jednotky by vše vydalo na další samostatné články. Pro to ale máte k dispozici takové množství manuálů a návodů na uvedení do provozu pro každý modul a různé sestavy. Věříme, že jsme vám základ trochu objasnili, dále již záleží na skutečné aplikaci. Pro situace, kdy potřebujeme jen vzdálený přístup k jednomu nebo několika PLC a základní služby, asi nebudeme pořizovat eWON Flexy variantu, ale vyhoví bohatě například eWON Cosy. Naopak jakmile by se jednalo o větší monitoring, rozsáhlejší síť PLC připojených právě do jednoho routeru, IP kamery, HMI panely a hlavně třeba sériové komunikace, již je tady eWON Flexy. Uživatel má ale vždy poslední slovo.

Přečtěte si i poslední část recenze.

Autor: Jaroslav Blažek, blaja.cz

Související produkty

13 223.50 Kč (bez DPH)
11 607.00 Kč (bez DPH)

Novinky
z naší firmy

Stačí 2 e-maily měsíčně a neunikne vám nic podstatného. 
Přihlaste se a každou druhou středu čtěte přímo ve své poště.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Vždy ctíme Zásady zpracován osobních údajů.

Společnost FOXON je držitelem certifikátu ISO 9001:2015

Sledujte nás i na sociálních sítích.

Made by FOXON s.r.o. © 2019

Rychlý dotaz


Typ vašeho dotazu