RECENZE

Recenze

Pan Blažek testoval sadu bezdrátový monitoring 24 VDC – jak to dopadlo?

Jaroslav Blažek ze serveru blaja.cz si tentokrát vzal k otestování produkt přímo z dílny FOXON techniků – sadu pro bezdrátový monitoring kvality napájecího napětí 24 VDC FIOT Starter Kit. Přečtěte si, jaké nápady nejvíc ocenil.

Vyzkoušíme si startovací sadu pro bezdrátové měření a vizualizaci kvality napájecího napětí 24 VDC, teplot, I/O digitálních a analogových signálů a náklonu. Získaná data uvidíme ve webové vizualizaci, v mobilní aplikaci nebo je poskytneme dále protokolem Modbus TCP.

Jedná se o startovací sadu, tedy kompletní dodávku všech komponent, které potřebujete k vyzkoušení nebo k použití pro vlastní aplikaci. Detaily, ceník a informace o startovací sadě najdete na e-shopu.

fiotgw 01

 

Uvnitř krabice je vše včetně propojovacích vodičů, kabelů a napájecího zdroje. Schází jen nářadí, to ale každý má. :)

fiotgw 02

 

Jak a co vlastně vůbec v této sadě funguje? Sada obsahuje dva snímače, jeden digitální a druhý analogový, oba navíc umí měřit vlastní napájecí napětí 24 VDC, umí připojit teplotní čidlo a mají další digitální nebo analogový vstup. Komunikují s bránou FIOT GW v pásmu 868 MHz. Brána má rozhraní ethernet, přes které je možné připojení k WiFi routeru a následně do internetu. Přes WiFi se dá vše sledovat z mobilního telefonu s použitím FIOT Starter Kit aplikace. Jak prosté. :)

fiotgw 10b

 

Snímače jsou v pouzdru s CANON konektorem a redukcí pro připojení jednotlivých vodičů. Redukce je na DIN lištu, proto se snímač bez potíží vejde kdekoliv do rozvaděče. Nápad to výborný.

fiotgw 03

 

Samotná brána je udělána z PLC UniPi, anténa není pro WiFi, ale právě pro bezdrátové 868 MHz spojení se senzory. K jedné bráně je možné připojit pět těchto snímačů. Brána má ethernetový port a podporuje Modbus TCP protokol s online daty. Uvnitř jede webový server, přes který se naměřená data zobrazují.

fiotgw 04

 

V PLC UniPi běží Linux, všechny verze SW a HW máte na screenu.

fiotgw 34b

 

Router je použit standardní, hlavně pro vytvoření WiFi sítě a možnost připojení mobilu s FIOT Starter Kit aplikací, uvidíme dále.

fiotgw 05

 

Vše propojíme přiloženými vodiči a RJ45 kabely. Součástí sady je názorný manuál, aby i méně zdatní jedinci dokázali vše propojit a oživit.

fiotgw 06

 

My jsme vyzkoušeli připojení bez internetu, vše funguje na první zapnutí s malým detailem, jak je vidět na obrázku. V zobrazení dat schází informace o čase.

fiotgw 20

 

Měřené kanály samozřejmě fungují, hodnoty jsou správné, ale časové značky zatím ne.

fiotgw 21

 

Důvod je prozaický, není nastaven správný čas v gateway a v routeru. Data pro připojení do gateway najdete v návodu. Podle příkazového řádku záleží vždy na zadaném portu gateway, přes který se připojíme. Administrace používá port 10000.

fiotgw 22

 

Čas můžeme nastavit ručně, tato operace je popsána v manuálu, neboť je to jeden z úkonů, který musíme udělat pro správnou funkci. Ale také můžeme samozřejmě použít internetové připojení pro synchronizaci času, což je pohodlnější. My vám ale chceme ukázat jak na to i bez internetu.

fiotgw 23b

 

Obdobně upravíme správný čas i v routeru, kde si opět můžeme vybrat, jakou cestou čas nastavíme.

fiotgw 24b

 

Okamžitě nám poté začnou časové značky fungovat, jak mají. Všimněte si, že pro zobrazení dat se používá jiný port v adresním řádku prohlížeče.

fiotgw 25

 

Vyzkoušíme si proudový analogový vstup 0–20 mA. Kalibrátor máme celkem přesný, pokud vidíte drobný rozdíl v údaji 10 mA a 9,90 mA, je to dáno konstrukcí snímače a analogového kanálu. Nejedná se o přesný měřicí kanál, ale vzhledem k použité technologii je povolená chyba cca +/– 1 % z FS. Což z 20 mA dělá +/– 0,2 mA. Důležitá totiž není ani tak velká přesnost samotné hodnoty, ale právě její změna v časovém horizontu.

fiotgw 28

 

Digitální senzor, jeho vstup je nastaven pro čítání pulsů. U každé hodnoty máme ještě k dispozici minimální a maximální údaj. Také sílu signálu, abychom viděli, jestli máme snímač v dosahu gateway.

fiotgw 30b

 

Výrobce udává dosah senzorů cca 100 metrů, záleží ale na tom kde. V našem paneláku to mají těžké, ty betonové zdi jsou pro tuto komunikaci obecně velkou překážkou.

fiotgw 08

 

V levém menu přepínáme mezi zobrazením dat z jednotlivých senzorů.

fiotgw 31

 

Tady již máme data z analogového snímače, konkrétně náklon a teplotu.

fiotgw 32

 

Každý snímač měří jak vnitřní, tak venkovní teplotu.

fiotgw 33b

 

Venkovní teplota se měří přes rozhraní 1-Wire s externím teplotním čidlem typu DS18B20.

fiotgw 09

 

Na videoukázce v závěru můžete vidět, jak nám externí teplotní snímač reagoval na použití zapalovače k jeho ovlivnění. :)

fiotgw 27

 

Pojďme se dále podívat na bezdrátovou komunikaci. Připojený router vytváří WiFi síť, takže se k ní stačí připojit mobilem.

fiotgw 40

 

Aplikace FIOT Starter Kit je dostupná pro Android i jablečné mobily. Při prvním spuštění je potřeba nastavit IP adresu a port GW.

fiotgw 41

 

Kromě použití menu v aplikaci máte k dispozici QR kódy, přes které aplikace okamžitě ukáže data z patřičného snímače. Tyto kódy jsou součástí sady jako samolepky, klidně je nalepíte na rozvaděč, pak stačí jen mobilem načíst a ihned vidíte data z patřičného senzoru. To je nápad na jedničku.

fiotgw 42

 

Takhle potom vidíme všechny údaje z konkrétního senzoru. My jsme je jen graficky posunuli na jeden obrázek.

fiotgw 43

 

To hlavní se ale ukrývá v Modbus TCP registrech. Tam jsou neustále aktuální naměřená data pro použití externí aplikací, třeba pro zaznamenání průběhu v delším časovém horizontu. To je již ale jiná otázka, startovací sada slouží hlavně k vyzkoušení.

Pro delší záznam dat a práci s naměřenými údaji nabízí FOXON externí aplikaci na PC, která přes tento protokol umí vše zaznamenat.

fiotgw 50

 

My na to použijeme oblíbenou utilitu „Ananas“, která umí Modbus TCP protokolem načíst (a také zapsat) data z registrů. Stačí nastavit správnou IP adresu a číslo portu, podle obrázku výše. Aby pasovaly dekadické adresy, je nutné použít offset adres.

fiotgw 51b

 

Měřené napájecí napětí prvního senzoru 24,260 V ve float formátu.

fiotgw 52

 

Druhý senzor nemá další analogový vstup, ale na digitálním počítá počet impulsů. Počet 22 vidíme v registru na adrese 350 ve 32bitové integer proměnné.

Takto si klidně můžeme projít všechny data od každého senzoru. A jak jsme uvedli výše, pro další zobrazení a záznam použijete externí aplikace, klidně třeba SCADA Relianci, hlavně musí umět modbusový protokol.

fiotgw 53b

 

Máme i krátké video, jak to jednoduše funguje:

Závěr

Jestliže nepotřebujete aplikaci na mobil, tak není pro vyzkoušení nutný WiFi router, ethernet z notebooku připíchnete přímo do FIOT GW. Pro praktické využití je ale WiFi a bezdrátové připojení na senzory z mobilu výborná věc.

Autor: Jaroslav Blažek, blaja.cz

Související produkty

Novinky
z naší firmy

Stačí 2 e-maily měsíčně a neunikne vám nic podstatného. 
Přihlaste se a každou druhou středu čtěte přímo ve své poště.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Vždy ctíme Zásady zpracován osobních údajů.

Společnost FOXON je držitelem certifikátu ISO 9001:2015

Sledujte nás i na sociálních sítích.

Made by FOXON s.r.o. © 2021

Rychlý dotaz


Typ vašeho dotazu