RECENZE

PROFIBUS

ComBricks – vzdálená diagnostika sítě PROFIBUS

ComBricks společnosti Procentec je jedinečný PROFIBUS/PROFINET systém, který díky modulárnímu provedení nabízí několik funkcí najednou. Dokáže zajistit spojení stejných nebo různých průmyslových sítí s galvanickým oddělením – PROFIBUS, PROFINET, Ethernet, vzdáleně tyto sítě diagnostikovat přes Ethernet prostřednictvím běžného webového prohlížeče, nebo použít vzdálené IO pro PROFIBUS a PROFINET. Jak to funguje skutečně online, si ukážeme ve videoukázce na konci článku.

Systém ComBricks představuje univerzální nástroj pro diagnostiku PB/PN sítí s použitím různých modulů. Tak se na něj podíváme.

ComBricks představuje 6 různých modulů, jejichž vzájemným řazením a kombinací dosáhnete požadované funkcionality. Všechny moduly jsou připojeny do jedné sběrnice. Vždy musí být součástí sestavy řídicí modul (s vestavěným PROFIBUS analyzátorem ProfiTrace), což je ten červený díl vlevo. Dále může sestava pokračovat těmito moduly:

 • repeater modul pro 1 nebo 2 segmenty
 • optický modul pro 1 nebo 2 segmenty
 • PROFIBUS DP slave modul
 • PROFINET IO modul
 • digital/analog IO modul

COMbricks - diagnostika sítě Profibus/Profinet

Samotné moduly se umístí do sběrnicového systému podle počtu kusů, neboť v řadě situací je třeba rozdělit síť PROFIBUS na více segmentů, které jsou od sebe galvanicky oddělené. Buď je třeba dodržet podmínky správné instalace sítě PROFIBUS (počet stanic v segmentu, délka segmentu) nebo preventivně galvanicky oddělit jednotlivé segmenty sítě vůči sobě.

ComBricks představuje zcela nový princip vytváření segmentů v sítích PROFIBUS. Díky modularitě lze v jedné sestavě COMbricks spojit 2–20 segmentů a každý z nich je navíc permanentně monitorován pomocí vestavěného analyzátoru ProfiTrace.

COMbricks - diagnostika sítě Profibus/Profinet, FOXON

Sběrnice mezi jednotlivými moduly nepotřebuje žádné zakončení, stačí jen kryt proti nečistotám. Moduly COMbricks jsou připojeny na sběrnici v max. počtu 10 modulů a během provozu je můžete libovolně přidat nebo odebrat.

Díky galvanické izolaci oddělíte segmenty sítě PROFIBUS tak, že se vzájemně neovlivňují. V praxi to znamená, že elektromagnetické rušení v jednom segmentu neprojde do ostatních segmentů. Kromě galvanického oddělení ComBricks navíc digitálně vyhladí výstupní signál z repeateru. Z těchto důvodů funguje ComBricks jako spolehlivá elektromagnetická bariéra v nestabilních sítích PROFIBUS.

COMbricks - diagnostika sítě Profibus/Profinet, FOXON

Nahoře je viditelný hlavní modul, který jediný má RJ45 konektor pro připojení do Ethernetu a funguje jako webový server. Mikro USB slouží pro nahrávání nového firmware, na svorkovnici je také vyveden kontakt vnitřního relé, které lze volně konfigurovat. Další modul funguje jako repeater s diagnostikou, poslední je pak vybaven navíc funkcí osciloskopu, jak uvidíme dále.

hlavní modul s RJ45 konektorem pro připojení do Ethernetu

Ze spodní strany je na hlavním modulu připojení redundantního napájení, u dalších pak PROFIBUS sběrnice diagnostických repeatrů.

Dva repeatery jsou v sestavě jen pro pokusy, ve skutečné aplikaci by stačil jeden.

 Ze spodní strany je na hlavním modulu připojení redundantního napájení

Hlavní modul má slot na mikro SD kartu, takže naměřená data (nebo poruchy sítí, záleží na konfiguraci) je možné ukládat ve velkém množství.

slot na mikro SD kartu

Poté již stačí připojit sestavu na PROFIBUS linku a vyzkoušet co a jak. Není nutné žádné vkládání sestavených modulů do HW konfigurace STEP7, nastavování PROFIBUS adres, ani žádný SIEMENS software. Vše funguje přes internetový prohlížeč, jak uvidíme dále.

COMbricks, FOXON

Jediný software, který je pro provoz nebo spíše pro prvotní nastavení nezbytný, je ComBricks Discovery Tool od společnosti Procentec. Dokáže totiž hlavní modul ComBricks na Ethernetové síti najít, i když je se svojí IP adresou úplně mimo. To je velmi důležité, jinak by jej totiž běžný uživatel, pokud nezná jeho přesnou IP adresu, nemusel na síti identifikovat.

Jedná se jen o jeden .exe soubor, nijak se neinstaluje, stačí spustit a je zdarma ke stažení.

COMbricks Discovery Tool

 

Velmi jednoduše dokáže najít stávající ComBricks modul a změnit jeho IP adresu přesně pro vaši síť.

Tento software spolehlivě našel modul 10.10.10.105 na dílenské síti 192.168.1.xxx

COMbricks Discovery Tool

Pak stačí jen změnit požadovanou IP adresu a je to. Nic dalšího ani žádné jiné instalace software nejsou nutné, vše bude fungovat.

COMbricks Discovery Tool

Do adresového řádku běžného internetového prohlížeče zkusíme zadat adresu našeho ComBricks modulu a jsme na webovém serveru ComBricks.

COMbricks Discovery Tool

V menu webového serveru ComBricks zjistíme jednoduše stav celé sestavy.

menu webového serveru COMbricks

Jestliže je vám známo něco o diagnostických nástrojích společnosti Procentec, tak pojmy jako Live list jsou jasné. Pokud ne, tak Live list najde všechny slave na síti a dokáže je identifikovat, vypíše jejich názvy, typy a podobně.

Live list

Jedny z nejdůležitějších statistických údajů diagnostiky jsou ztracené pakety v komunikaci, tedy tzv. Sync. Jestliže vytvoříme poruchu na PROFIBUS síti, okamžitě nám začne počet Synců přibývat.

ztracené pakety v komunikaci Sync

Další otázka například je, co udělat, pokud nastane porucha v PROFIBUS síti. Jedna varianta je poslat e-mail na uvedenou adresu (možné konfigurovat až tři adresy), nebo provést záznam do logu.

porucha v Profibus síti

Celou sestavu můžeme vidět hezky online, včetně adres jednotlivých slave účastníků na repeatrech. Pro náš test máme k dispozici jen jednu PROFIBUS větev, ostatní možnosti jsou nevyužité.

COMbricks, Procentec

Jedna z variant ComBricks modulu je speciální modul s funkcí osciloskopu. Pak můžeme vidět průběhy signálu na jednotlivých stanicích.

speciální modul s funkcí osciloskopu

Stejně tak jako napěťové úrovně signálu přehledně zobrazené v bargrafu pro jednotlivé stanice.

napěťové úrovně signálu

Ukázka konfigurace e-mailového nastavení. Systém dokáže rozeslat zprávy až na tři adresy a permanentní monitorování zpráv typu:

 1. Ztráta stanice
 2. Sync zprávy
 3. Opakování zprávy
 4. Zničená zpráva
 5. Žádost stanice Slave o diagnostiku
 6. Chyby protokolu
 7. Chyby konfigurace a parametrizace
 8. Identifikace dostupných stanic v síti

konfigurace emailového nastavení

Každý hlavní modul ComBbricks je vybaven relé s vyvedeným kontaktem, přičemž je možné funkci tohoto relé parametrizovat.

Je to velmi dobře vidět na videoukázce dále.

relé s vyvedeným kontaktem


Videoukázka webového serveru COMbricks PROFIBUS diagnostiky:

Závěr

Po připojení napájení začne COMbricks automaticky monitorovat zprávy v síti PROFIBUS, a zaznamenávat veškeré nežádoucí zprávy do vestavěné paměti. Je-li třeba, můžete vzdáleně provést záznam např. 500 tis. zpráv a ty pak přehrát k sobě do počítače, kde je otevřete a následně detailněji analyzujete v programu ProfiTrace 2.

Ovšem nejzajímavější na celé sestavě je opravdu jednoduché připojení k PROFIBUS/PROFINET sběrnici bez jakékoliv konfigurace v PLC systému. Prohlížet a diagnostikovat data z ComBricks je pak možné z jakéhokoliv počítače. Při správné konfiguraci nebo použití komunikačního modulu na internet, pak můžete vidět svá data i z druhého konce republiky.

Systém je primárně určen pro delší nebo nepřetržitý monitoring s tím, že se vloží do sestavy nastálo již při oživování stroje a je pak k dispozici kdykoliv to situace vyžaduje. Nebo v případě občasných potíží je možné jej připojit třeba na dva měsíce a pak vyhodnotit naměřené hodnoty.

Autor: Jaroslav Blažek, blaja.cz

Související produkty

 

Novinky
z naší firmy

Stačí 2 e-maily měsíčně a neunikne vám nic podstatného. 
Přihlaste se a každou druhou středu čtěte přímo ve své poště.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Vždy ctíme Zásady zpracován osobních údajů.

Společnost FOXON je držitelem certifikátu ISO 9001:2018

Sledujte nás i na sociálních sítích.

Made by FOXON s.r.o. © 2019

Rychlý dotaz


Typ vašeho dotazu