RECENZE

PROFINET

Jak funguje analyzátor PROFINET sítě PNT – PROFINET Tool online

PNT – PROFINET Tool je nástroj pro diagnostiku průmyslové sítě PROFINET. Jaroslav Blažek ze serveru blaja.cz pro vás připravil jeho recenzi. Přečtěte si, jak analyzátor funguje.

Analyzátor sítí PROFINET pro aktivní i pasivní diagnostiku stanic a komunikace běží online na hardwaru Simatic IOT2000.

Tento diagnostický nástroj můžete mít ve dvou verzích. První čistě softwarová, která běží na vašem PC, druhá instalovaná na paměťové kartě, která je osazena v hardware IOT2000 a vše jede přes webové rozhraní. IOT2000 je otevřená platforma pro sběr, zpracování a přenos dat přímo ve výrobním prostředí. Pro chod první verze je nutná licence na USB klíči, druhá nepotřebuje nic, neboť paměťová karta a HW se prodává jako jeden celek.

pntonline 01

K dispozici máte komplexní analýzu sítě, generování reportů, multijazyčné provedení, včetně češtiny, což není až tak obvyklé u ostatních nástrojů. Veškerá měření lze individuálně vytisknout, exportovat do MS Excel nebo PDF a porovnat s předchozím měřením.

pntonline 09

Inteligentní brána IOT2000 s vloženou paměťovou kartou. Software je produktem italské společnosti CSMT a využít k chodu vlastního software tento modul není vůbec špatný nápad, také pro takové řešení je brána IOT2000 určena.

pntonline 02

Nic než napájení 24 V a jeden RJ45 konektor do měřené PROFINET sítě není potřeba. Přes další síťový konektor je již připojen jen běžný notebook s internetovým prohlížečem, nebo v případě připojení do internetové sítě můžeme permanentně monitorovat PN síť a sledovat vše vzdáleně.

pntonline 03

V TIA Portal zjistíme skutečné PROFINET účastníky v síti. Kromě těchto máme ještě v síti jedno LOGO! a nějaké switche, tedy přístroje, které nejsou konfigurované v projektu.

Tento vyhledávací nástroj v TIA Portal ale není žádný diagnostický analyzátor, ale dokáže jen stanici najít a diagnostikovat stav OK, chyba, ztráta, atp.

pntonline 10

Vypadá to asi jako takový mišmaš, který jsme různě náhodně propojili přes switche, jak nás napadlo. Tedy přesně tak, jak se to nesmí dělat. Běžně je nutné rozčlenit síť na segmenty a v těch zase omezit množství PROFINET účastníků. Zamezit tomu, aby přes jeden prvek šla například celá komunikace ze stroje do PLC. To je pak zdrojem velkých potíží. Proto si pomocí tohoto analyzátoru vyzkoušíme a ukážeme, jak to má správně vypadat.

pntonline 05

Protože vše jede velmi jednoduše přes webový server, stačí se přihlásit. Uvnitř můžeme vytvářet uživatele podle potřeby a s různými přístupovými právy.

Samozřejmě přizpůsobíme síťové nastavení PC měřícímu portu na IOT2000, abychom se na adresu 192.168.200.1 vůbec dostali.

pntonline 12

Je nezbytné překontrolovat nastavení měřícího portu X1, aby byl ve stejné síti, jako jsou naše PLC a další PROFINET účastníci. Tohle je v každé aplikaci a továrně jiné. Změny se projeví až po uložení a restartu celého zařízení.

pntonline 14b

Aktivní diagnostika skenuje ve zvoleném intervalu celou síť, může při větším rozsahu sítě trvat i desítku minut, ale je to nezbytné. Systém vše načte a my již pak jen prohlížíme, kontrolujeme, co potřebujeme, a uložíme report z měření. I když to někdy může vypadat jednoduše, spousta věcí může být pro nezkušené uživatele neznámých. Ale pokud aspoň něco o síti PROFINET víte, dá se ve výsledcích orientovat.

Tato aktivní diagnostika se dělá vždy pro ověření, zda v síti nepřibyla nová stanice, pro prvním připojení analyzátoru do sítě, při problémech se sítí, atd. Tato kompletní diagnostika totiž celou síť zatěžuje a doporučuje se provést ji jen jednou za čas.

pntonline 15b

Další měření můžeme udělat kdykoliv mimo nastavený cyklus (ten je nyní 1 hodina) a vidíte, že naši malou síť systém procházel něco přes minutu.

pntonline 16

Důležitá poznámka, pokud nevíte, co které měření znamená a jak jej vyhodnotit, pomůže trochu nápověda, přístupná přes tohle menu.

pntonline 17

 

Je dost podrobná a vše je graficky zvýrazněno pro lepší orientaci. Nápověda se pro použití stáhne jako PDF soubor do patřičné složky.

pntonline 18b

Stav sítě, žádné chyby. Ne všechny informace od účastníků jsou dostupné.

pntonline 21b

Seznam stanic, tohle je verze, která není z hlediska propojení ještě v pořádku, ale seznam stanic zůstane obdobný.

pntonline 22b

Hlavní informace o topologii celé sítě. Takto to rozhodně nemá vypadat, vše je propojeno bez ladu a skladu, neexistuje řádné zapojení. Segmenty se tady neřeší, hlavní je topologie, všichni účastníci musí být v topologii správně propojeni. To fialové jsou různé obyčejné ethernetové přepínače a huby, které tam vnáší jen nepořádek. Základ pro PROFINET síť jsou profesionální manažovatelné switche.

pntonline 23b

Vytížení sítě, vzhledem k minimálnímu provozu, nám konkrétně zde toho moc nepoví, ale je vidět, že provoz není rovnoměrný.

pntonline 24b

Tak jsme to zkusili nějak učesat a mrkneme, jak se situace polepšila. Moc se nám to nepolepšilo.

pntonline 31b

Topologie se nějak lehce změnila, ale stále to zdaleka není ono.

pntonline 32b

Je čas na prostudování reportu. Ty se dají prohlédnout a uložit do PDF, přesně podle jednoduchých pravidel. Vytiskli jsme vše a bylo toho na dvanáct stran.

Náš zkušební report, jak je již vše v pořádku, si můžete rovnou stáhnout.

pntonline 41

Asi takto, právě není potřeba vše studovat u stroje, vygenerujeme report a valíme ke kafi do klidu pročíst, jak dále na to.

pntonline 42b

Tak nyní jsme vše propojili, jak to má být, a použili jsme profesionální switch manžovatelný – není ale podmínkou. PLC připojeno do switche, z jeho dalšího portu do série další účastníci, třetí port je využit pro připojení našeho měřicího modulu. Čtvrtý zůstane volný, nebo na něj připojíme LOGO!, které nám ale vzhledem k jeho vlastnostem (nemá GSD soubor v konfiguraci) žádný PN analyzátor nenajde.

Port s připojeným CPU můžeme zrcadlit k portu s připojeným analyzátorem, proto ten manažovatelný switch. Jak bylo uvedeno výše, pro plnohodnotnou diagnostiku jsou manažovatelné switche opravdu základní podmínkou.

pntonline 06

Spustili jsme skenování sítě a ejhle, co se nestalo. My jsme switch připojili do sítě jen tak bez konfigurace v TIA Portal, tak jak nám to může občas někdo udělat na skutečné síti. Kupodivu měl náhodou stejné jméno jako naše I/O periferie (nebyl nový), což jsme nevěděli, ale test tuto duplicitu okamžitě odhalil.

pntonline 51b

Takže vše řádně v TIA Portal přejmenovat, přiřadit jméno a znovu nahrát konfiguraci do PLC.

pntonline 52b

Takto to pak vypadalo v TIA Portal, když je vše v pořádku. Záměrně jsme zde nějakou topologii neřešili, nastrkáme si propojení tak, jak by to mělo podle nás být OK.

pntonline 53

No a už i podle zatížení to po skenování vypadá nadějně, vše ale odhalí až načtená topologie.

pntonline 54b

Tak a takto to má vypadat, tohle je v pořádku! Port 1 na přepínači je volný nebo s LOGO!, do portu 4 je CPU, do trojky měřicí zařízení a na dvojku jsou připojeni účastníci pěkně jeden za druhým, žádné kličky a smyčky.

Poslední je HMI panel KTP400. Kliknutím na čtvereček každého účastníka dostaneme okno s detailními informacemi o datech a připojení.

pntonline 55b

V přenosu se objevují drobné chyby, detailnější objasnění významu těchto informací necháme zatím odborníkům. V systému je možné nastavit posílání informačních e-mailů právě při definovaných událostech.

pntonline 56b

Takže IOT2000 s analyzačním softwarem instalujeme někde na DIN lištu do rozvaděče, připojíme do sítě k výrobnímu zařízení a každý nastavený čas nám přístroj analyzuje síť a uloží výsledky. Pak stačí přijít, vygenerovat report a jít přemýšlet, kde se občas objevuje nějaká chyba. Pokud máme udělán vzdálený přístup na WAN port, nemusíme ani opustit kancelář. :)

pntonline 04

 

Videoukázka PNT – PROFINET Tool přímo od výrobce

Závěr

Na rozdíl od diagnostického nástroje PNT – PROFINET Tool, který je celý v softwarové verzi a je vhodnější pro jednorázové změření sítě, je tento naopak vhodný pro opakované a dlouhodobější měření PROFINET komunikace. Vždy ale tyto nástroje vyžadují, aby uživatel věděl, co analyzuje a jak výsledky vyhodnotit.

Autor: Jaroslav Blažek, blaja.cz

Související produkty

26 235.00 Kč (bez DPH)
8 737.05 Kč (bez DPH)

Novinky
z naší firmy

Stačí 2 e-maily měsíčně a neunikne vám nic podstatného. 
Přihlaste se a každou druhou středu čtěte přímo ve své poště.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Vždy ctíme Zásady zpracován osobních údajů.

Společnost FOXON je držitelem certifikátu ISO 9001:2015

Sledujte nás i na sociálních sítích.

Made by FOXON s.r.o. © 2019

Rychlý dotaz


Typ vašeho dotazu