FIOT – Strategie digitální transformace

Digitální transformace
výrobního závodu

Jak ve výrobním závodě vytvořit z dat informace, abyste na jejich základě dokázali dělat okamžitá rozhodnutí? O tom je digitální transformace, kterou ve společnosti FOXON nazýváme strategií FIOT.

Rozhodnutí, které musí udělat každý výrobní závod

FIOT projekty si kladou za cíl nastartovat digitální transformaci závodu přes dílčí kroky, ve kterých řešíme:

 • analýzu problémů, potřeb a přání konkrétní firmy,
 • sběr dat z výrobních systémů,
 • vytvoření jednoho místa kde všichni najdou pravdivá data,
 • integrace dat z IT/OT systémů,
 • ukládání dat do databáze,
 • vizualizace dat pro potřeby různých oddělení napříč firmou,
 • reporting dat v jednotném reportovacím nástroji.

FIOT = Factory Internet of Things

FIOT je název ekosystému digitálně transformované továrny v podání společnosti FOXON. 

Taková komplexní digitalizace provozu pak slouží údržbě, výrobě, kvalitě, energetice i celému managementu. Condition monitoring (CM) umožňuje sledovat trendy ve vývoji měřených hodnot a indikovat rozvíjející se poruchy dříve, než ovlivní chod stroje. Dlouhodobé a automatizované sledování OEE zase přispívá k zefektivňování výrobních procesů. Přesné sledování spotřeb energií pomůže optimalizovat spotřebu i snižovat uhlíkovou stopu.

Vyhodnocování všech dat dohromady tvoří přesnější přehled o všem, co se ve firmě děje.

Inspirujte se projekty, které jsme už nasadili u našich zákazníků.

Jak budovat digitální transformacI

1. Sbírejte data ze strojů a standardizujte je

Začněte odspodu. Řídicí systémy na výrobní lince obsahují spoustu užitečných dat, vy si na ně jen potřebujete sáhnout. Díky tomu se dozvíte informace o výrobě (OEE, takt, prostoje, kvalita) a získáte i data technologická (teploty, tlaky, spotřeby energií, vibrace, průtoky atp.).

Zároveň je třeba data standardizovat na univerzální komunikační protokol OPC/MQTT, uložit je do společné databáze a roztřídit je tak, aby se dala snadno využít v dalších nadřazených systémech.

Ve FIOTu sbíráme data z mnoha různých systémů na úrovni shopflooru, ať už jsou to PLC, CNC, IoT čidla a roboty od mnoha různých výrobců. Umíme také hlídat kvalitu komunikačních sběrnic PROFIBUS a PROFINET.

FIOT přitom není jeden konkrétní software, ale know-how, jak z dostupných technologií vybrat nejhodnější aplikace, které se ve vašem konkrétním případě budou hodit.

2. Co s daty dál? Integrujte je s ostatními OT a IT systémy

Takto připravená data pak můžou sloužit mnoha lidem i systémům napříč celým závodem. Soustřeďují se v centrálním datovém hubu, tzv. UNS, a ten je pak poskytuje dál.

Data využijí:

 • údržbáři v rámci condition monitoringu,
 • výroba a kvalita při sledování OEE,
 • správci budov při monitorování objektů,
 • všichni uživatelé systémů ERP, MES, SCADA, SAP atd.

FIOT přitom zajišťuje, aby všichni uživatelé měli stejný zdroj dat. Velkou výhodou je, že jsou všechna data poskytována online a v reálném čase, na jejich vyhodocení tedy nemusíte čekat dny nebo týdny, jako dřív.

3. Udělejte z dat užitečné informace. Pro všechny

Data ale nestačí jen sbírat, musíte je vidět. Nejen na úrovni vedení závodu, ale v celé firmě.

Aby se vám s nimi dobře pracovalo, potřebujete na ně nahlížet pomocí přehledných reportovacích nástrojů, jako je např. Power BI.

Oceníte přehledné grafy a vizualizace. Navíc data nejsou dostupná jen zpětně, ale prakticky v reálném čase online, takže na reporty není třeba čekat dlouhé hodiny a dny.

Podstatou FIOT projektů je dát výrobní a technologická data do takových souvislostí, aby bylo možné udělat z nich užitečné informace. Ty vám pak pomáhají dělat rychlejší a efektivnější rozhodnutí, ať už jste manažer nebo údržbář.

Než s digitalizací začnete

Sepište si problémy, které vás trápí

Zjistěte od kolegů, jaké problémy je trápí, co je štve, co udržuje, co potřebují zlepšit.

Chybí vám přesná data o výrobě? Potřebujete snížit počet výpadků nebo spotřeby energií? Trvá příliš dlouho dostat informace z výroby do reportu na poradu?

Představte si, jak chcete fungovat v budoucnu

Jak by měl ideálně vypadat váš pracovní den? Co se oproti stávajícímu stavu změní?

Nestačí vyřešit nejpalčivější problém, po něm budeme řešit další. Sběr dat a digitalizace totiž nikdy nekončí. Do budoucna do sběru dat budete určitě potřebovat zapojit další stroje, IT systémy i lidi.

Najděte si partnera a vytvořte architekturu projektu

Teprve když víte, co potřebujete, hledejte cestu, jak na to. Správný systémový integrátor s vámi postaví architekturu projektu tak, aby řešil právě vaše problémy.

Takový partner vám dokáže připravit dlouhodobou strategii a vybrat technologie, které se nejlépe hodí k vašim záměrům.

Proč vybrat FOXON
Jako partnera pro digitální transformaci

 • Máme zkušenosti. Jako systémový integrátor už roky pracujeme na analýzách, návrzích řešení, dodávkách systémů sběru dat, zpracování a integrace dat, archivaci, vizualizaci a reportingu.
 • Jsme inovativní. Dodáváme moderní průmyslová digitální řešení a produkty pro výrobní podniky, které jim umožňují propojit, digitalizovat a optimalizovat výrobní procesy.
 • Nejsme prodejce, ale integrátor. Nejde nám jen o prodej technologií, ale poskytujeme technické znalosti a skutečná řešení, která jsou přizpůsobitelná, škálovatelná a fungují.
 • Řešíme vaše problémy. Věnujeme čas pochopení vašich problémů, možností a potenciálu, a proto jsme schopni zohlednit vaše potřeby a proměnit je ve správné řešení právě pro vás.

Kde už FIOT funguje?

loga reference fiot new

Začněte malými kroky, myslete na velké cíle

Prvním krokem je konzultační schůzka, na které nám ukážete, proč a jak byste potřebovali data sbírat, jak k digitální transformaci přistupujete.

My vám poradíme, odkud začít, jaká by měla být vaše strategie, aby byla do budoucna úspěšná, a v čem vám s tím můžeme pomoct.

Když si sedneme, společně pak můžeme plánovat kroky další.

   


  • * Tato pole prosím vyplňte, bez nich se k nám vaše zpráva nedostane.
  Rychlý dotaz


  Typ vašeho dotazu  Společnost FOXON je držitelem certifikátu ISO 9001:2015

  Sledujte nás i na sociálních sítích.

  Made by FOXON s.r.o. © 2022